Kilka słów o nas
WTZ św. Rity swoją działalność rozpoczął 28 grudnia 2015 roku. Pomysłodawcą oraz inicjatorem powstania warsztatu był ksiądz, prałat Tomasz Chciałowski, Prezes Zarządu Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus.
Pierwotnie warsztat składał się z pięciu pracowni i obejmował terapią 27 osób niepełnosprawnych. 29 grudnia 2017 roku powiększono liczbę uczestników do 38 osób otwierając dwie, nowe pracownie. Już od pierwszych dni swego istnienia bardzo blisko współpracuje z lokalną społecznością, przez którą jest doceniany i chwalony.
Za podstawę sukcesu terapeutycznego kadra Warsztatu przyjęła dwie główne zasady. Po pierwsze każdy uczestnik traktowany jest podmiotowo, ma wpływ na zajęcia oraz jego rolę w nich. Po drugie stosowanie jak najszerszej oferty terapeutycznej. W związku z powyższym realizowanych jest większość rodzajów zajęć począwszy od wspierania rozwoju społecznego poprzez poznawczy i emocjonalny a na rehabilitacyjnym skończywszy. Lwią część czasu spędzamy razem, podczas terapii grupowych co wzmacnia relacje międzyludzkie, uczy empatii oraz postrzegania potrzeb innych osób. Wiele zajęć odbywa się poza murami siedziby Warsztatu “wychodzimy w świat”, by nabrać pewności siebie w środowisku zewnętrznym. Poprzez udział w corocznej akcji “Bank Żywności” oraz różnego rodzaju kiermaszach integrujemy się z lokalnym środowiskiem. W ten sposób nabieramy przekonania, że my też mamy wpływ na świat wokół nas, na naszą przyszłość. Warsztat Terapii Zajęciowej św. Rity zjednał sobie spore grono sympatyków i przyjaciół gotowych w każdej chwili wspomóc nasze działania.
Od początku działalności Warsztat gremialnie uczestniczy we wszystkich imprezach organizowanych podczas Legionowskich Dni Osób Niepełnosprawnych przy czym zarówno w imprezach sportowo rekreacyjnych jak i różnotematycznych konkursach zajmuje czołowe lokaty. Spore grono naszych absolwentów podjęło pracę. Należy podkreślić, że również na rynku zewnętrznym.
Choreoterapia oraz teatroterapia wspaniale nobilituje osoby niepełnosprawne intelektualnie, udział w zajęciach, przynależność do Grupy Teatralnej oraz występy na scenie dają poczucie zaradności , wiary we własne siły i umiejętności.
Grupa Teatralna “Wkręceni” już w czasie pierwszego, konkursowego występu podczas Legionowskich Dni Osób Niepełnosprawnych swoją inscenizacją “Moralności Pani Dulskiej” spowodowała, iż jury po raz pierwszy w historii konkursu przyznało nagrodę Grand Prix. “Wkręceni” do tej pory wystawili swoje inscenizacje trzech sztuk oraz jednego filmu, “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, “Księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza, “Męczeństwo Piotra Oheya” Sławomira Mrożka oraz scena z filmu “Rejs” Marka Piwowskiego. Podczas Konkursów organizowanych w ramach Legionowskich Dni Osób Niepełnosprawnych niezmiennie zajmuje pierwsze miejsca. W roku 2019 oraz 2020 Grupa Teatralna “Wkręceni” dotarła do drugiego miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie “Albertiana”.
Już od pierwszych dni działalności Warsztat Terapii Zajęciowej św. Rity bardzo blisko współpracuje ze Starostwem Powiatowym Powiatu Legionowskiego oraz z Urzędem Miasta Legionowo a także z Urzędami Gminnymi Powiatu Legionowskiego. Współpracujemy oczywiście z Parafią Matki Bożej Fatimskiej, na terenie której znajduje się nasza siedziba oraz “po sąsiedzku” z Klubem Seniora Amicus. Bardzo dobrze układa się nam również współpraca z firmami i przedsiębiorstwami zlokalizowanymi na terenie Gminy Legionowo i Gmin ościennych: Bistro & Cafe “Gruba Kaśka” – Michał Margis, Wypożyczalnia Strojów – Bożena Małek czy na przykład sklep “Mikan”. Od początku działalności warsztatu bardzo ładnie układa się współpraca z Miejskim Ośrodkiem Kultury, ze Szkołami Podstawowymi i przedszkolami z terenu Powiatu Legionowskiego. Bardzo duże znaczenie ma dla nas współpraca z Kołem Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie.