O parafii

Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej jest najmłodszą parafią w Legionowie. Erygował ją (jako ośrodek duszpasterski) Jego Ekscelencja Biskup Kazimierz Romaniuk dnia 29 czerwca 1996 roku z części parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie.

Pierwszym administratorem ośrodka (a następnie proboszczem parafii) był ks. Krzysztof Gołaś. 28 kwietnia 1997 odprawiono pierwszą Mszę Świętą. Dnia 5 maja 1997 roku Jego Ekscelencja Biskup Kazimierz Romaniuk poświęcił krzyż i plac. W 1998 wybudowano plebanię i kaplicę w stanie surowym, zaś w 1999 – wykończono ich wnętrze.

Pierwsza Eucharystia w kaplicy sprawowana była dnia 28 listopada 1999 roku. Od lipca 2006 roku nowym proboszczem został ks. Tomasz Chciałowski. Przystąpiono do zagospodarowania terenu kościelnego (boisko ze sztuczna nawierzchnią, plac zabaw, trawniki, krzewy). We wrześniu 2007 roku rozpoczęto budowę kościoła.

W kwietniu 2008 roku Abp. Sławoj Leszek Głódź poświęcił mury nowowznoszonej świątyni.

W grudniu 2009 roku odprawiono I mszę św. w kościele – Pasterkę.

14 maja 2011 roku Jego Ekscelencja Ks. Abp Henryk Hoser dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego. Od początku 2012 roku w każdą niedzielę o godz. 11:00 w budowanym kościele sprawowana jest msza św. dla dzieci. Obecnie parafia liczy blisko 5 tysięcy mieszkańców (stan na wrzesień 2017). Odpust parafialny sprawowany jest 13 maja (w rocznicę pierwszego dnia objawień fatimskich).

Do parafii należą ulice: Balonowa, Długa, Dolna, Generała Roi (dawniej Fabryczna), Grudzie, Jasna, Łokietka, Krakusa, Kręta, Krótka, Nowa, Obrońców Lwowa, Orląt Lwowskich, 11-go Listopada, Partyzantów, Plantowa, Piaskowa (numery: 4, 6, 8, 10, 12), Podgórska, Polna, Słoneczna, Spacerowa, Strużańska, Tatrzańska, Wąska, Wigury, Wilcza, Wspólna, Wrzosowa, Zaciszna, Zegrzyńska (numery parzyste 12-40), Żwirki oraz wieś Stanisławów II.

Parafia jest szczególnie otwarta na najmłodszych. Zapraszamy na cotygodniowe Msze św. dla dzieci w niedzielę o godz. 11.00, a także na nabożeństwa skierowane do najmłodszych: Roraty w Adwencie, Drogę Krzyżową w Wielkim Poście, nabożeństwa różańcowe w październiku.

Dwa razy do roku organizowane są kolonie (nad morze, w góry, za granice), zaś kilka razy – jednodniowe wycieczki. Na co dzień zapraszamy do świetlicy parafialnej, na plac zabaw oraz do korzystania z jednego z najnowocześniejszych w Legionowie boisk ze sztuczną nawierzchnią oraz do kawiarenki internetowej.

 

Zachęcamy do odwiedzenia nas:  Kontakt z Parafią