Nasze pracownie i gabinety

Warsztat Terapii Zajęciowej składa się z siedmiu pracowni, w których uczymy się różnych bardzo często nieznanych nam wcześniej czynności i prac. Oprócz pracowni dysponujemy również trzema gabinetami. Jest gabinet rehabilitacji, gabinet psychologa oraz gabinet kierownika Warsztatu. Zapoznaj się z tekstem poniżej, by bliżej poznać przeznaczenie każdego z tych pomieszczeń. Zapraszamy do czytania!

Pracownia gospodarstwa domowego, której „głównodowodzącą” jest pani Konstancja. W pracowni tej podopieczni poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny obowiązujące podczas pracy z artykułami spożywczymi. Uczą się obsługi urządzeń AGD. Przede wszystkim jednak zgłębiają tajniki sztuki kulinarnej. Gotują pyszne zupy, które wszyscy zjadają ze smakiem. Potrafią przyrządzić wspaniałą pizzę, cieszącą się ogromnym powodzeniem. Nie obca im jest również sztuka przyrządzania deserów w postaci różnorakich ciast, pączków, ciasteczek itp.

Pracownia krawiecko hafciarska prowadzona jest przez panią Dorotę. Tu również bardzo ważne są zasady bezpieczeństwa, pracujemy przecież igłą, szydełkiem i nożyczkami. To właśnie pani Magdalena uczy nas, jak poradzić sobie z urwanym guzikiem, rozerwanym rękawem czy przetartą nogawką. Tu poznajemy trudną sztukę szydełkowania oraz tworzenia pięknych, nastrojowych dekoracji wprawiających nas w dobry humor. Uczymy się również, jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z maszyny do szycia.

Pracownia florystyczno ogrodnicza, w której pracuje pięcioro podopiecznych pod bacznym okiem pani Jolanty. W okresie jesienno-zimowym poznajemy różne kwiaty (róże, krokusy, tulipany itd.) precyzyjnie odwzorowując ich kształty w najdrobniejszych szczegółach z takich materiałów jak, krepina, bibuła itp. Poznajemy podstawy opieki i pielęgnacji roślin doniczkowych oraz ogrodowych. Wiosna i lato z kolei, to czas pracy na zewnątrz. Tu także jednym z najważniejszych elementów jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Uczymy się więc jak bezpiecznie korzystać z narzędzi ogrodniczych oraz jak sadzić a potem pielęgnować rośliny ozdobne i warzywa.

Pracownia rękodzieła artystycznego, zarządzana przez panią Iwonę pozwala rozwijać lub doskonalić nasze zdolności manualno-artystyczne. Kto chce, może nauczyć się malować różnorodnymi technikami i metodami na najróżniejszych materiałach jak papier, płótno czy chociażby szkło. Doskonalimy się także w technikach rysowania i szkicowania. Nieobca jest nam również praca z nożyczkami i klejem. Z pustych butelek plastikowych, kartonów, włóczki, wstążek, tasiemek oraz mnóstwa innych materiałów można wyczarować prawdziwe dzieła sztuki! A wszystko to oczywiście z zachowaniem odpowiedniej uwagi, by nikomu nie stała się krzywda.

Pracownia multimedialna. Tu rządzi pani Magdalena. To właśnie w tej pracowni powstała i jest prowadzona strona internetowa Warsztatu Terapii Zajęciowej św. Rity. Tu poznajemy budowę komputera, uczymy się obsługi drukarki, skanera oraz kserokopiarki. Poznajemy trudną sztukę tworzenia prezentacji multimedialnych, korzystania z pakietu Libre Office, tworzymy kalendarze, tabele. Zgłębiamy też trudną sztukę pisania oraz formatowania najróżniejszych dokumentów.

Gabinet rehabilitacji, to pomieszczenie, w którym pani Dominika M. dba o naszą sprawność fizyczną. To w tym gabinecie każdy z podopiecznych kilka razy w miesiącu wykonuje specjalnie dla niego dobrany zestaw ćwiczeń, oczywiście pod czujnym okiem pani rehabilitantki. Ćwiczenia te są niejako wskazówką do tego co należy wykonywać w domu. Pani Dominika dba o nasze zdrowie ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i oczywiście higieny.

Gabinet psychologa. W gabinecie tym można porozmawiać z panią Barbarą . Pani Barbara jest psychologiem w związku z czym jest w stanie pomóc nam w wielu trapiących nas kłopotach. Szczególnie jeśli chodzi o opanowanie własnych emocji, empatię, radzenie sobie ze zdenerwowaniem itd.

Gabinet kierownika WTZ. Oczywiście! Jak w każdym zakładzie pracy mamy gabinet kierownika. W naszym przypadku jest to gabinet pani Bożeny  Pani Bożena pełniąc tę trudną funkcję, dba o właściwe funkcjonowanie Warsztatu Terapii Zajęciowej, który jest przecież niczym innym jak naszym miejscem pracy! Do pani Bożeny można zwrócić się z prośbą, bądź sugestią dotyczącą naszej pracy, planów na przyszłość czy też porozmawiać o sprawach związanych z naszym funkcjonowaniem w społeczeństwie.