Święta od spraw trudnych i beznadziejnych

Rita należy do najbardziej popularnych świętych na świecie. Urodziła się około 1380 r. w rodzinie ubogich górali w Rocca Porena, niedaleko Cascii (Umbria) jako jedyne dziecko. Na chrzcie otrzymała imię Małgorzata (Rita jest jego zdrobnieniem). Na życzenie rodziców wyszła za mąż. Około roku 1416, po śmierci męża i obydwu synów Rita jako trzydziestokilkuletnia wdowa wstąpiła do zakonu augustianek, które miały swój klasztor w Cascii. Ponieważ była analfabetką, została przyjęta do sióstr "konwersek", które były przeznaczone do codziennej posługi w klasztorze. Będąc prostą i niewykształconą osobą, osiągnęła szczyty kontemplacji. Zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 r. w Cascii. Tam jej nienaruszone ciało spoczywa do dziś. Sanktuarium Świętej, obejmujące jej rodzinny dom w Rocca Porena oraz klasztor i kościół w Cascii, w którym została pochowana, jest miejscem tłumnych pielgrzymek. Św. Rita jest patronką w sprawach trudnych i beznadziejnych. Jest opiekunką wielu dzieł charytatywnych i bractw. W Polsce kult św. Rity jest bardzo żywy. Święta Rita jest między innymi patronką "naszego" Warsztatu Terapii Zajęciowej, który rozpoczął działalność w ostatnich dniach 2015 roku staraniem Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus.
22 dnia każdego miesiąca spotykamy się na specjalnym nabożeństwie i modlimy za pośrednictwem św. Rity z Cascii. Relikwie tej niezwykłej świętej, orędowniczki w sprawach trudnych i beznadziejnych, znajdują się w naszym kościele parafialnym w bocznej gablocie po lewej stronie.
W trakcie odprawianego po wieczornej Mszy św. nabożeństwa do św. Rity odbywa się poświęcenie przyniesionych przez wiernych czerwonych róż. Kojarzony z tą świętą atrybut przypomina o cudzie, który doświadczyła. Było nim zakwitnięcie w ogrodzie w styczniu, w górach, na mrozie i śniegu czerwonej róży.

Galeria zdjęć