Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów

Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów

Dni 16 i 17 maja szczególny czas dla naszej społeczności parafialnej. Nasz kościół gościł peregrynujące po naszej diecezji relikwie bł. Rodziny Ulmów. To właśnie nasza parafia i świątynia stała się kościołem stacyjnym dla trzech dekanatów: legionowskiego, tarchomińskiego i nowodworskiego aby ugościć szczególną męczeńską rodzinę, która zginęła w 1944 roku ratując Żydów. W czwartek o godz. 18:45 procesyjnie udaliśmy się do bramy terenu parafii aby przejąć relikwie z rąk ks. prałata Kazimierza Sety proboszcza parafii M.B. Częstochowskiej w Zielonce, która przez minioną dobę dała schronienie błogosławionej rodzinie. Uroczyście w licznym gronie wiernych i kapłanów relikwie wnieśliśmy do świątyni i z honorami oddaliśmy im cześć. Przedstawiciele Domowego Kościoła jako reprezentanci parafii trzech dekanatów dokonali aktu powitania.

Uroczystej mszy św. przewodniczył ks. bp Rafał Markowski w kazaniu zadał nam retoryczne pytanie: Jak my byśmy zachowali się w tamtym czasie, w takiej samej sytuacji? Jak my się zachowujemy gdy ktoś prosi nas o pomoc, schronienie?

We mszy św. uczestniczyli również przedstawiciele władz powiatu: Starosta – Pan Roman Smogorzewski, Prezydent Miasta – Bogdan Kiełbasiński, Sekretarz miasta – Ida Parakiewicz – Czyżma. Były również obecne służby mundurowe. Cała uroczystość została uświetniona śpiewem Scholi Fatima Canta, śpiewem przez organistkę i asystę ministrantów i lektorów.

Po eucharystii rozpoczął się czas adoracji i czuwania według ustalonego planu. Relikwie pożegnaliśmy 17 maja w piątek mszą św. o godz. 16:15, którą odprawił ks. Robert Wielądek dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej Kurii. Tu również duże grono wiernych zgromadziło się na wspólnym dziękczynieniu. We mszy św. wzięły udział dzieci komunijne, które mogły zapatrzeć się w swych rówieśników z Markowej jak podkreślił ks. Robert Wielądek. Po mszy św. relikwie zostały odwiezione do dekanatu radzymińskiego do parafii św. Jana Pawła II.