Statut Liturgicznej Służby Ołtarza
I UWAGI OGÓLNE
- Niniejszy statut definiuje najważniejsze zasady funkcjonowania Służby Liturgicznej. Pozostałe ustalenia są przekazywane wewnątrz wspólnoty. W szczególnych przypadkach zarząd LSO może dopuścić ustępstwa od statutu.
- Posługa ministranta to zajęcie jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych. Kapłan zastępuje miejsce Jezusa Chrystusa, więc też i ministrant nie jemu, ale Jezusowi Chrystusowi usługuje podczas mszy i nabożeństw. Każdy ministrant jako chrześcijanin ma obowiązek służyć w każdą niedzielę, natomiast przyjęcie posługi ministranta wymaga od niego większego umiłowania Eucharystii, co wiąże się ze służbą w tygodniu wedle przyjętych zasad we wspólnocie LSO.
- Ministranci i lektorzy służący przy ołtarzu, powinni być w stanie łaski uświęcającej, aby móc zawsze przyjąć Pana Jezusa do swego serca!
- W kościele, który jest miejscem świętym, w czasie mszy świętej i poza nią obowiązuje postawa pełna czci i szacunku.
- Miejsce ministranta jest w prezbiterium, a nie w nawie.
- Być ministrantem to nie tylko służba przy ołtarzu, ale także świadectwo chrześcijańskiej postawy w domu, w szkole, na dworzu i w miejscu pracy.
II FUNKCJONOWANIE WSPÓLNOTY
- Na czele wspólnoty stoją Prezes i ks. Opiekun, będący ze sobą w stałym kontakcie.
- Prezesa wybiera całe grono ministrantów na jednej z wrześniowych zbiórek zgodnie z ustaloną procedurą. Zbiórkę tą należy poprzedzić Mszą Świętą w intencji: „O Boże Błogosławieństwo dla Liturgicznej Służby Ołtarza oraz właściwy wybór Prezesa LSO”.
- Do współpracy Prezes dobiera sobie Wiceprezesa i Sekretarza.
- Na czele podzielonej na grupy wspólnoty stoją szefowie grup - Animatorzy, będący odpowiedzialni przed prezesem i opiekunem.
- Osoby we wspólnocie ministranckiej i ich posługi.
- a) Ksiądz Opiekun – głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów oraz opieka nad ministrantami i lektorami (podobnie jak w szkole wychowawca klasy); koordynowanie funkcjonowania wspólnoty; podliczanie punktacji; prowadzenie strony internetowej (we współpracy z Ministrem Strony Internetowej).
Kadencja: bezterminowa (tzn. do czasu zakończenia kierowania wspólnotą).
- b) Prezes – reprezentowanie wspólnoty; rozdzielanie asyst (w miarę możliwości wraz z ceremoniarzem danej liturgii); koordynowanie zbiórek; dbanie o to, aby wspólnota żyła – w łaczności z opiekunem, animatorami, ceremoniarzami, lektorami, ministrantami; wychodzenie z inicjatywą różnych aktywności pozaliturgicznych, wyjazdów wakacyjnych i innych - zarządzanie wspólnotą. Podlegają mu wszyscy Animatorzy i funkcyjni (oraz cała wspólnota LSO).
Kadencja: 1 rok (od wyborów we wrześniu do wyborów we wrześniu).
- c) Animatorzy
Wszystkich Animatorów wybiera Prezes wraz z ks. Opiekunem. Jeśli to możliwe, każdy Animator powinien przed wybraniem go przejść Kurs Animatora. Jego posługa wymaga nienagannego zachowania, dawania odpowiedniego przykładu młodszym ministrantom oraz troski o osobisty rozwój duchowy.
Animator liturgiczny – przeprowadzanie zbiórek praktycznych (dla ministrantów i lektorów), nauka czynności praktycznych. Może nim zostać jeden z Ceremoniarzy lub osoba posiadająca odpowiednią wiedzę praktyczną.
Kadencja: bezterminowa (tzn. do czasu odejścia ze wspólnoty lub rezygnacji z pełnionej funkcji).
Animator ministrantów – przeprowadzanie zbiórek formacyjnych dla ministrantów oraz aspirantów i kandydatów. W razie potrzeby (np. duża ilość osób we wspólnocie) należy mianować dwóch animatorów: Animator ministrantów oraz Animator aspirantów i kandydatów. Powinien być to doświadczony lektor, dający przykład właściwego postępowania.
Kadencja: bezterminowa (tzn. do czasu odejścia ze wspólnoty lub rezygnacji z pełnionej funkcji).
Animatorzy otrzymują książki (materiały), na podstawie których prowadzą spotkania. Animatorów do tych samych zadań może być kilku (np. Animator liturgiczny 1, animator liturgiczny 2) – w takiej sytuacji mogą podzielić się zadaniami, wzajemnie się wspierać itd. Każdy kolejny animator podlega Animatorom wcześniej wybranym (np. animator liturgiczny 2 podlega animatorowi liturgicznemu 1).
- d) Wiceprezes – pomaga prezesowi, pełni funkcję zastępcy Prezesa w czasie jego nieobecności.
Kadencja: 1 rok (od wyborów we wrześniu do wyborów we wrześniu).
- f) Sekretarz– pomaga prezesowi, pełni funkcję zastępcy Prezesa i Wiceprezesa w czasie ich nieobecności. Sporządza protokół ze spotkań Zarządu LSO.
Kadencja: 1 rok (od wyborów we wrześniu do wyborów we wrześniu).
- Zbiórki LSO odbywają się według następującego harmonogramu:
- Lektorzy i Ministranci starsi: sobota o 10:00
- Ministranci młodsi i kandydaci: sobota o 10:30
- 1x w miesiącu – Eucharystia w pełnej asyście
- 1x w miesiącu – zbiórka formacyjna
- 1x w miesiącu – zbiórka intergracyjna
- 1x w miesiącu – zbiórka modlitewna
- Zbiórki odbywają się w miarę możliwości i potrzeb naprzemiennie.
III SPOTKANIA ZARZĄDU
- Zarząd LSO składa się z ks. Opiekuna, Prezesa, Wiceprezesa i Sekretarza.
- W sprawach zwyczajnych lub mniejszej wagi zarząd spotyka się w składzie podstawowym (z możliwością zaproszenia na spotkanie innych potrzebnych osób).
- W sprawach bardzo ważnych zarząd spotyka się w składzie rozszerzonym. W jego skład powinni wejść: Ceremoniarz (przynajmniej 1), Animatorzy (przynajmniej po jednym z każdej z prowadzonych grup LSO) oraz odpowiedni funkcyjni (związani z omawianymi sprawami).
- Podczas spotkań zarządu w składzie rozszerzonym każdy z uczestników ma prawo do wypowiedzenia się. Gdyby doszło do głosowania, obowiązuje ustalony system punktacji (porządku obrad).
- System punktacji(porządku obrad):
- Opiekun – 2 pkt
- Prezes – 1 pkt
- Animator – 1 pkt
- Ceremoniarz – 1 pkt
- Wiceprezes – 1 pkt
- Sekretarz – 1 pkt.
- Na spotkaniach zarządu ustala się plan funkcjonowania wspólnoty LSO oraz wytycza się cele do zrealizowania.
V ZACHOWANIE MINISTRANTA W KOŚCIELE I ZAKRYSTII
- Ministranci i lektorzy przychodzą do służenia w odpowiednim czasie przed Mszą świętą lub nabożeństwem.
Msza w dzień powszedni i niedziela zwykła – 10 minut wcześniej.
Msza z asystą – 30 minut wcześniej.
Msza z obecnością biskupa – 30 minut wcześniej. - 3 minuty przed wyjściem procesji ministranci i lektorzy odmawiają modlitwę przed służeniem. Prowadzi ją Ksiądz lub Prezes, Wiceprezes, bądź najstarszy lektor lub ministrant. Po modlitwie następuje cisza (sacrum silencium).
- Ministranci przy ołtarzu mają złożone ręce, nie rozglądają się i nie rozmawiają, zachowują się spokojnie i poważnie.
- Miejscem, gdzie ministranci ubierają alby i komże i oczekują na liturgię jest zakrystia ministrancka.
- Po mszy świętej ministranci i lektorzy wraz z Celebransem odmawiają modlitwę po służeniu, a następnie pomagają zakrystianinowi w uporządkowaniu prezbiterium oraz zostawiają porządek w zakrystii i w jej okolicy.
- Każdemu ministrantowi zaleca się zapoznanie z czytaniami z danego dnia przed przybyciem do kościoła.
- W miarę możliwości każdy ministrant włącza się w śpiew liturgiczny. Podczas liturgii słowa pieśni, a także jej melodia mają ogromną wartość.
VI SŁUŻBA LITURGICZNA
- Posługa liturgiczna odbywa się według wyznaczonego grafiku. Szczegóły znajdują się na tablicy ogłoszeń w zakrystii.
- W podanej kolejności: Prezes, Wiceprezes lub najstarszy stopniem lub najstarszy stażem ministrant wyznaczają funkcje liturgiczne.
- Ministranci są zobowiązani do służenia dwa razy w tygodniu (w dzień powszedni, a także w niedzielę). Jeśli Mszę świętą poprzedza nabożeństwo, ministranci również w nim uczestniczą.
- Ministranci są ponadto zobowiązani do obowiązkowego służenia w asystach podczas parafialnych uroczystości, gdy mają wyznaczoną funkcję. Jeśli dzień pokrywa się z ich obowiązkowym służeniem lub nie mogą z przyczyn uzasadnionych służyć, zgłaszają to znacznie wcześniej opiekunowi, który rozwiąże ewentualny problem.
- Wszystkie funkcje na Mszach świętych wykonują ministranci, a w razie ich nieobecności - lektorzy. W niedzielę lekcje czytają lektorzy, a w tygodniu również kandydaci na lektorów i odpowiednio przygotowani ministranci Słowa Bożego.
- Liturgiczna Służba Ołtarza sumiennie zapoznaje się z grafikiem służenia codziennego i niedzielnego, który obowiązuje od września do czerwca.
- W miesiącach wakacyjnych ministranci i lektorzy pozostający w domach przychodzą służyć w miarę swoich możliwości.
- Każdą uzasadnioną nieobecność ministranci zgłaszają opiekunowi, a w razie jego nieobecności Prezesowi, ze znacznym wyprzedzeniem, zarówno w ciągu roku szkolnego, jak i w czasie wakacji. Każdą nieobecność usprawiedliwiamy.
- Ministranci, aspiranci i lektorzy obowiązkowo uczestniczą w zbiórkach w wyznaczonych terminach.
- Każde uczestnictwo we Mszy Świętej, nabożeństwach i zbiórkach jest premiowane w systemie elektonicznym w rozliczeniu comiesięcznym.
VII PODZIAŁ, STROJE I ZADANIA MINISTRANTÓW
- Ministranci przechodzą przez stopnie formacji ministranckiej, co wiąże się z funkcjami liturgicznymi oraz strojem
- Strój ministranta i lektora powinien być zawsze czysty i wyprasowany. W przeciwnym wypaku stój zabieramy do domu. Lektorzy mogą zostawiać alby w zakrystii w szafie.
a) Kandydaci na ministranta
- Przyjmowanie kandydatów na ministranta odbywa się poprzez zgłoszenie się do opiekuna ministrantów.
- Ubiorem kandydata jest komża.
- Kandydat przygląda się posłudze starszych ministrantów, ucząc się jej.
- Kandydat zostaje promowany na ministranta ołtarza po upływie roku.
- Kandydat może w czasie liturgii podawać wodę.
c) Ministranci
- ministrant ołtarza: ustawia księgę, zanosi kielich zdejmując welon, podaje ampułki z wodą i winem oraz lavabo, a podczas aspersji nosi kociołek z wodą. Przy biskupie nosi insygnia – mitrę i pastorał. Nosi strój składający się z komży, mucetu, rewerendy.
- ministrant światła: nosi świece (akolitkę)
- ministrant księgi: dba o mszał i inne księgi liturgiczne, nosi mikrofon
- turyferariusz : nosi trybularz
- nawikulariusz : nosi kadzidło
- krucyferariusz: nosi krzyż procesyjny
d) Kandydaci na lektora (lektorzy nieustanowieni)
- Kandydatem na lektora może uprzednio przygotowana do tego osoba w (co najmniej) 8 kl. SP.
- W wyjątkowych sytuacjach młodszy ministrant może zostać kandydatem na lektora.
- Kandydaci na lektorów uczęszczają na kurs lektorski wg harmonogramu ustalonego przez Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej.
e) Lektor
- Ubiorem lektora jest alba i krzyż lektorski.
- Lektor czyta lekcje, a także, w procesji, uroczyście wnosi Ewangeliarz.
- Lektor, który dobrze zna liturgię i przeszedł odpowiedni kurs może zostać ustanowiony ceremoniarzem.
f) Ceremoniarz promowany
- Ceremoniarzem promowanyam zostaje Lektor po ukończeniu kursu prowadzonego przez Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej oraz otrzymaniu błogosławieństwa Ordynariusza Diecezji.
- Każdy ceremoniarz ustala skład asysty na liturgię, podczas której pełni funkcję mistrza ceremonii. Za zgodą ceremoniarza może zamiast niego zrobić to prezes lub inna wyznaczona osoba.
- Przydział funkcji mistrza ceremonii podczas liturgii w ciągu roku dokonują ceremoniarze oficjalni wraz z prezesem i księdzem opiekunem. Przy rozdzielaniu liturgii należy wziąć pod uwagę ceremoniarzy nieoficjalnych (parafialnych) i przydzielić im część asyst liturgicznych.
- Większe asysty (np. z biskupem, Triduum Paschalne) przypadają w pierwszej kolejności ceremoniarzom oficjalnym, którzy mogą zrzec się swojej funkcji na rzecz ceremoniarzy nieoficjalnych.
g) Ceremoniarz nieoficjalny:
- może pełnić funkcję mistrza ceremonii podczas liturgii za zgodą ceremoniarza promowanego oraz kapłana odprawiającego daną liturgię
- posługuje przede wszystkim podczas mniejszych celebr
- zostaje nim Lektor posiadający odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie, który otrzyma zgodę księdza opiekuna na pełnienie tej funkcji.
- Ustalanie asysty na większe celebracje liturgiczne.
Jeśli to możliwe, asysty ustalane są podczas zbiórek LSO. Wyjątkiem jest Triduum Paschalne. Asysty na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilię Paschalną ustalają razem ceremoniarze tych trzech liturgii. W składzie osób ustalających może dodatkowo znaleźć się Prezes.
- Na każdą celebrację liturgiczną zarówno podczas niedziel i uroczystości, jak i w dzień powszedni obowiązują: czyste długie spodnie, buty (w miarę możliwości nie sportowe), bluza bez kaptura lub schludny T-Shirt. Oprócz tego na niedziele i uroczystości: eleganckie i czyste buty, eleganckie spodnie, ładna koszula, może być marynarka. Ubrania powinny być w spokojnych (stonowanych) kolorach. Ubiór powinien być godny celebracji Mszy św.
Fryzura: włosy niefarbowane, mogą być ułożone na żel, ale nie postawione i nie za długie (twarz powinna być widoczna), twarz bez kolczyków.
VIII KARY I NAGRODY
- Wobec ministranta, który będzie lekceważył sobie swoje obowiązki ministranckie będą wyciągane konsekwencje:
- Ostrzeżenie od Opiekuna
- Rozmowa z Opiekunem
- Rozmowa z Rodzicami
- Rozmowa z ks. Proboszczem
- Zawieszenie w obowiązkach ministranta
- Wydalenie z grona ministrantów
- Te same zasady, co w punkcie 1., dotyczą także tych ministrantów, którzy poprzez swoją postawę poza służeniem i zbiórkami będą przynosili wstyd gronu ministranckiemu (kradzieże, palenie papierosów, picie alkoholu, stosowanie używek itp.)
- Ministranci za swoją służbę przy ołtarzu są wynagradzani następująco:
- Wyjazdy integracyjne – dwa razy w roku
- Wyjazdy tematyczne – za udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy Różańcowych ministranci mają mozliwość darmowego wyjazdu do kina czy w inne miejsce, które zaproponują.
- Nagrody rzeczowe –dziesięciu najaktywniejszym ministrantom zostaną przyznane nagrody rzeczowe.
IX PROCEDURA WYBORU PREZESA
- Kandydatem na Prezesa Ministrantów może zostać każdy ministrant, bądź lektor, który ukończył Szkołę Podstawową i został zatwierdzony przez ks. Opiekuna. Na kandydata można zgłosić siebie lub kogoś innego.
- Wybory Prezesa Ministrantów są: tajne, powszechne, równe, bezpośrednie. Głosowanie przebiega poprzez napisanie na kartce nazwiska wybranego kandydata.
- Za liczenie głosów odpowiedzialna jest komisja skrutacyjna złożona z 3 wybranych przez Opiekuna ministrantów.
- Kworum podczas głosowania nad wyborem wynosi połowę liczby ministrantów znajdujących się na liście w dniu głosowania.
- Zwycięzcą zostaje ministrant, który otrzyma 50% + 1 głosów. W przypadku, gdy w 1 turze żaden ministrant nie zdobędzie 50%+1 głosów, do 2 (i każdej kolejnej tury) przechodzi 2 ministrantów z największą ilością głosów (ew. więcej, gdyby ilość głosów była identyczna).
X PUNKTACJA OBECNOŚCI I NIEOBECNOŚCI
- Służenie obowiązkowe w niedzielę +3 punkty.
- Służenie na Mszy św. niedzielnej poza wyznaczoną godziną +4 punkty.
- Służenie w tygodniu obowiązkowe +3 punkty.
- Służenie w tygodniu nieobowiązkowe +4 punkty.
- Służenie podczas nabożeństw +3 punkty.
- Służenie na dużych asystach +3 punkty.
- Służenie w wakacje +4 punkty.
- Obecność na zbiórce +3 punkty.
- Nieobecność na zbiórce -2 punkty.
- Pomoc dla LSO lub sumienne wypełnianie obowiązków od +1 do +10 punktów.
- Nieprzestrzeganie statutu i zasad ministranta od -1 do -10 punktów.
- Punkty rozdziela i podlicza ostatecznie ks. Opiekun lub wyznaczona do tego osoba.
- Minusowe punkty (wyłączając te za nieprzestrzeganie statutu i zasad ministranta) nie powinny być nigdy stosowane, gdyż prowadzą w bezpośredni sposób do odchodzenia ministrantów z LSO.
XI POPRAWKI
Statut może ulegać zmianie podczas zbiórek ministranckich oraz spotkań zarządu. Zatwierdzony musi być przez ks. Opiekuna. O zmianach w statucie informuje się całą LSO podczas zbiórek oraz na stronie LSO i tablicy w zakrystii.
Comments are closed.