Krzyż na naszej drodze

W okresie wakacji zaobserwowaliśmy, że krzyż stojący przy ulicy Grudzie obok ulicy Polnej, która należy do Stanisławowa Drugiego, zaczyna się już pochylać. To znak upływającego czasu...
Początkowo krzyż ten stał przy ulicy Wolskiej, po czym w jego miejsce wzniesiono nowy, metalowy. A drewniany przeniesiono w jego obecne miejsce, w którym stoi już od ponad dwudziestu lat.
Aby krzyż, który jest świadkiem codziennego życia, a także modlitw przechodniów, nie został na zawsze stracony, poprosiliśmy okolicznych mieszkańców o pomoc w jego uratowaniu, odrestaurowaniu. Apel ten spotkał się ze wspaniałym odzewem. Dzięki pomocy wielu osób teren wokół krzyża został odpowiednio zabezpieczony i ukształtowany, a krzyż wzmocniony i odnowiony.
Inicjatywa ta zbiegła się z tegoroczną ogólnopolską akcją „Polska pod Krzyżem”, która przypadała 14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Zamysłem organizatorów odnowienia krzyża w naszej parafii było to, aby odrestaurowany krzyż poświęcić właśnie w ten szczególny dzień. Dzięki temu osoby, które nie miały możliwości pojechać na centralne uroczystości do Włocławka, mogły w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego wspólnie pomodlić się w swojej miejscowości pod krzyżem. O godzinie 20.00 po rozważaniu tajemnic bolesnych Różańca świętego odbyło się uroczyste poświęcenie odnowionego krzyża. Stojący przy drodze krzyż będzie nam przypominał, aby jechać i wracać z Chrystusem. Głęboka wiara, która towarzyszy naszej modlitwie, wskazuje na to, że jesteśmy wierni Krzyżowi, Ewangelii i Chrystusowi, który przecież na krzyżu za nas z miłości umarł. Składamy serdeczne podziękowania panom Wiesławowi Majewskiemu, Markowi Polczyńskiemu, Bogdanowi Rogalskiemu, Tadeuszowi Socińskiemu, Januszowi Karczmarczykowi, którzy trudzili się przy tym, by krzyż i otaczający go teren został uporządkowany i odnowiony. Cała ta akcja może być przykładem i zachętą dla innych osób świeckich, by troszczyć się o swoje otoczenie i swoją parafię. Dzięki tak kształtowanym postawom można wiele uczynić dla wspólnego dobra.

Zobacz fotografie