Kolonie letnie „Jarosławiec 2017” Wspomnienia

Dnia 07.07.2017 (piątek) grupa 47 uczestników wraz z opiekunem duchowym księdzem prałatem Tomaszem Chciałowskim udała się na siedmiodniowe kolonie do Jarosławca. Przed wyjazdem w naszej świątyni sprawowana była msza święta przez księdza Tomasza o szczęśliwą podróż i cały pobyt na wypoczynku. Komfortowy autokar firmy Amelia Travel wiózł nas najpierw przez północną Polskę wprost do miasta Mikołaja Kopernika – Torunia. Naszą wędrówkę z przewodnikiem po mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania średniowiecznych murów obronnych i najciekawszego ich fragmentu – krzywej wieży. Legenda głosi, że wybudował ją rycerz zakonny, który miał jedną nogę dłuższą a drugą krótszą. Wąskimi ulicami Torunia udaliśmy się następnie na Rynek Staromiejski. Podziwialiśmy Ratusz i oczywiście zrobiliśmy sobie zdjęcie przy pomniku Mikołaja Kopernika. Z Torunia pojechaliśmy już do Jarosławca. Po zakwaterowaniu i rozpakowaniu bagaży, obiadokolacji poszliśmy na wieczorny spacer wzdłuż plaży, który zakończył pierwszy dzień naszej wycieczki.

08.07.2017 (sobota). Rankiem, tuż po śniadaniu wyruszyliśmy do aquaparku znajdującego się nieopodal naszego ośrodka. Kąpiel w basenie pod czujnym okiem ratowników i opiekunów, w tym miejscu ta beztroska zabawa nie pozwoliła na nudę. Basen z falą morską ze zjeżdżalniami z wirem wodnym itp. Po tych trzygodzinnych szaleństwach powrót do ośrodka, obiad i krótki odpoczynek. Następnie plaża, gdzie zażywaliśmy kąpieli słonecznych szukaliśmy złocistych bursztynów. Słuchaliśmy też muzyki, graliśmy w piłkę i budowaliśmy zamki z piasku. Kolacja a po niej dzieci i młodzież pod opieką księdza Tomasza z uśmiechem na twarzy przekładały paciorki na wspólnej modlitwie jaką był różaniec. Potem jeszcze zwiedzanie miejscowości Jarosławiec.

09.07.2017 (niedziela). Rankiem po śniadaniu znów kroczymy na plażę. Kąpiel w morzu, przeróżne gry, bieganie z latawcem. Potem wspólny obiad a po nim wyjeżdżamy do Parku Edukacji i Rozrywki Leonardia. W tym miejscu każdy bez względu na wiek znalazł coś dla siebie. Około setki gier, gdzie na świeżym powietrzu spędziliśmy czas z dala od wirtualnego świata. Większość tych gier wykonana była z drewna z elementami metalowymi, zaprojektowana i wykonana ręcznie. Następnie kolacja i kolejne przeżycie jakim była dla nas msza święta. Ksiądz Tomasz wspólnie w koncelebrze z miejscowymi księżmi modlili się w naszych intencjach z jakimi tam przybyliśmy. Wieczorem jeszcze spacer po miejscowości Jarosławiec.

10.07.2017 (poniedziałek). Rano, po śniadaniu pojechaliśmy do Darłowa i Darłówka. Dzieci odwiedziły darłowską starówkę, tam niezwykle ciekawym obiektem był Kościół Mariacki z zabytkowymi sarkofagami: Króla Eryka, Księżnej Elżbiety i Księżnej Jadwigi. Zwiedzając go zaciekawiła nas ilustracja ambony, gdzie ujawniony jest potop, jaki nawiedził miast w dalekiej przeszłości. Następne kroki skierowaliśmy do portu w Darłówku, znów największą atrakcją okazał się rozsuwany most. Rejs statkiem także okazał się strzałem w dziesiątkę, nie tylko podziwialiśmy polskie morze ale też korzystaliśmy z atrakcji oferowanych na statku. Powrót do ośrodka, wspólny obiad i dalsza zabawa na plaży. Wieczorem kolacja i wspólna modlitwa różańcowa. W końcu oczekiwana przez dzieci i młodzież dyskoteka wyłącznie w swoim gronie pod dyskretnym okiem opiekunów.

11.07.2017 (wtorek). Śniadanie a po nim wyruszyliśmy żwawym krokiem do aquaparku na dalszą zabawę w wodzie. Potem obiad i plaża. Wreszcie przyszedł czas na zajęcia i zmagania sportowe na terenie ośrodka. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w różnego rodzaju ćwiczeniach, grach i zabawach. Te wspólne zabawy i ćwiczenia wpłynęły na kształtowanie osobowości dzieci, na wyrabianie u nich takich cech jak, wytrwałość, szybkość reakcji, skupienie uwagi, po prostu poznawały swoje możliwości fizyczne. Kolacja i wyjście na miasto, z którego spacerkiem przeszliśmy do kościoła, gdzie nasz ksiądz Tomasz po raz drugi w koncelebrze z miejscowymi księżmi odprawił mszę świętą. Tego dnia nie mogło zabraknąć ogniska z pieczeniem kiełbasek. Po tym dobra zabawa, taniec i śpiew.

12.07.2017 (środa). Przygoda w Wiosce Hobbitów zaczęła się na centralnym placu. Uczestnicy wizyty wzięli udział w grze terenowej „tam i z powrotem”. Otrzymaliśmy mapy, rowery i zadanie do wykonania (zdobycie miecza). Wyruszyliśmy na trasę pełną przygód wokół wsi i do lasu. W lesie, w charakterystycznych punktach ukryte zostały pytania. Dzieci bardzo szybko zlokalizowały miejsce ukrycia. Były przygotowane wskazówki, podpowiedzi jak dojść do tych miejsc. Napotykaliśmy postacie z prozy Tolkiena, wykonywaliśmy zadania, pokonywaliśmy przeszkody. Po czym powróciliśmy na plac, by w cieniu gospody odpocząć po trudach przebytej trasy i rozwiązać zagadkę. Imprezę zakończył wspólny grill i ognisko oraz kaszubska zupa pomidorowa. Dzieci lepiły ręcznie z gliny aniołki, smoki itp. Wszyscy otrzymali atrakcyjne pamiątki potwierdzający ich aktywny udział w tym spotkaniu. Widać było na twarzach dzieci radość i zadowolenie z pobytu w Wiosce Hobbitów.

13.07.2017 (czwartek). Wykwaterowanie z ośrodka wypoczynkowego i powrót do domu. Po drodze odwiedziliśmy jeszcze najciekawszy, najbardziej oczekiwany przez dzieci zabytek jakim był McDonalds. Tam było szczególnie widać radość i szczęście naszych kochanych dzieci.

W miarę dobra pogoda, super atmosfera wśród uczestników, ciekawy program dały gwarancję niezapomnianych wrażeń i satysfakcji z udanej wycieczki. W taki sposób budujemy nasze partnerskie relacje i wspieramy nasz dalszy rozwój. Zapewne wszystkim bardzo się podobało, zrobionych zostało wiele zdjęć aby w wolnym czasie powrócić wspomnieniami. Przysłowie mówi „wszystko co dobre, szybko się kończy” Te proste słowa, jak żadne inne pasują do tego, by podsumować wycieczkę, na którą wybraliśmy się do Jarosławca. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż wspólnie przeżyte chwile radości. Upominkami i dobrym słowem podziękowaliśmy sobie nawzajem za udany pobyt w Jarosławcu, za opiekę nad naszym zespołem, otwarte serce, uśmiech, zabawę, za niesamowite spotkanie z Panem Jezusem. Dziękujemy za szczęśliwy powrót do domu Panu Bogu. Szczególne podziękowania składamy na ręce księdza prałata Tomasza Chciałowskiego za wspólne chwile radości oraz wspaniałe przeżycie turystyczne i duchowe. Legionowskiemu Stowarzyszeniu AMICUS dziękujemy za zorganizowanie tego wspaniałego wyjazdu!
Wdzięczne dzieci wraz z rodzicami.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu!